17 czerwca w Ośrodku Szkoleniowo-Hotelowym "Wawer" w tzw. Sali Herbowej odbyło się spotkanie grona osób z branży heraldyczne - genealogicznej...
17 czerwca w Ośrodku Szkoleniowo-Hotelowym "Wawer" w tzw. Sali Herbowej odbyło się spotkanie grona osób z branży heraldyczne - genealogicznej. W zebraniu poświęconym powstaniu Ośrodka Genealogiczno-Heraldycznego "Dziedzictwo", udział wzięli:
- Andrzej Brzezina-Winiarsk h.Trąby z Przemyśla - artysta plastyk, autor jedynej w Polsce kolekcji 152 herbów szlachty polskiej namalowanych na płótnie. Kolekcja ta prezentowana będzie na stałe w powstałym Ośrodku.
- Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki h.Rola z Grójca - właściciel biura genealogicznego, genealog i heraldyk.
- Barbara Wasilewska-Szczerba z Warszawy - twórca okazałej kolekcji herbów szlachty polskiej haftowanych na płótnie, już obecnie prezentowanych w Sali Herbowej Ośrodka.
- Małgorzata Mazlarska z Warszawy - artysta plastyk zajmująca się m.in. wykonywaniem herbów w drewnie.
- Danuta Adamczyk z Warszawy-reprezentująca szlifiernię kryształów i szkła, specjalizującą się w szlifowaniu herbów na szkle.
- Waldemar Malinowski h.Pobóg z Gdańska - artysta plastyk, heraldyk, członek Zarządu Związku Szlachty Polskiej.
- Andrzej Skalski z Józefowa - konserwator zabytków, zajmujący się m.in. produkcją herbów szlacheckich w formule witraży.
- Wiktor Brodzikowski z Warszawy - reprezentujący wydawnictwo książkowe poświęcone tematyce szlacheckiej i heraldycznej.
- Dariusz Wiszniewski z Warszawy - wykonuje herby w różnych technikach wraz z grafiką komputerową
- Andrzej Winarski z Warszawy - artysta plastyk, twórca kolekcji herbów i herbarza.
- Piotr Zacharski z Warszawy - reprezentujący firmę, która organizuje pokazy walk rycerskich, produkuje broń i stroje rycerskie a także szlacheckie.
- Richard Czarnecki z Hamburga - genealog.
- Janusz Motyka z Przemyśla - genealog.
- Adam A. Pszczółkowski z Warszawy - genealog.
- Maciej Korczak-Leszczyński z Warszawy - autor herbarza, heraldyk.
- Joanna Wachnik z Warszawy - genealog.
- Ryszard M. Chęclński właściciel ośrodka i Jarosław Adamkiewicz redaktor naczelny Informatora Wawra.
W wynikłej dyskusji o konieczności powołania w Warszawie ośrodka, który skupiałby w swoich murach wszystkie działania związane z utrzymaniem i popularyzowaniem idei szlacheckich w Polsce ustalono, że ośrodek przyjmie nazwę Ośrodka Genealogii i Heraldyki "Dziedzictwo".
Podstawowym zadaniem ośrodka będzie krzewienie tradycji kulturowych, szlacheckich, prowadzenie działalności dydaktycznej, organizowanie prelekcji, spotkań i pokazów związanych z tradycjami szlacheckimi. W ośrodku będzie można skorzystać z pomocy genealogów w szukaniu swoich przodków, budowaniu drzew genealogicznych oraz poszukiwaniu rodzin. Tu również będzie można otrzymać informację na temat herbów rodowych, skorzystać z literatury fachowej, zlecić poszukiwania zarówno nazwisk jak i przynależnych do nich herbów.
Inauguracja istnienia Ośrodka Genealogii i Heraldyki "Dziedzictwo" z siedzibą w Ośrodku Szkoleniowo-Hotelowym "Wawer" przy ul. Trakt Lubelski, odbędzie się 27 września 2003 roku. Głównym akcentem będzie giełda szlachecka na której poza pokazami walk, strojów szlacheckich, spotkań z genealogami i heraldykami - również nabyć będzie można atrybuty w postaci herbów szlacheckich wykonanych w różnej technice, sygnety rodowe, repliki broni, pozycje książkowe. Odbędą się również warsztaty wprowadzające w sztukę genealogii i heraldyki.
opr. Jarosław Adamkiewicz
( Informator Wawra, czerwiec/lipiec, nr. 17/2003 )