Inne
Muzeum zostało otwarte w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania, 31 lipca 2004 r. Jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność powstania na tle okupacji, poprzez ukazanie złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy powstańców w PRL.
Muzeum Pałac w Wilanowie sprawuje opiekę i eksponuje zbiory sztuki, których podstawowy, najcenniejszy zrąb stanowi historyczna kolekcja wilanowska stworzona przez Stanisława Kostkę Potockiego i udostępniona przez niego społeczeństwu polskiemu w 1805. Muzeum Pałac w Wilanowie sprawuje opiekę nad 89-hektarowym historycznym zespołem pałacowo-parkowym w Wilanowie, którego centrum jest pałac w Wilanowie.
Narodowa instytucja kultury, jedno z największych muzeów w Polsce i największe w Warszawie. Zawiera bogate zbiory sztuki starożytnej (egipskiej, greckiej, rzymskiej), wielką galerię malarstwa polskiego od XIII wieku, a także galerię malarstwa obcego (włoskie, francuskie, holenderskie, niemieckie i rosyjskie), zbiory numizmatyczne i rzemiosła artystycznego. Skrzydło gmachu od strony Wisły zajmuje Muzeum Wojska Polskiego ze stałą ekspozycją dziejów oręża polskiego.
Zamek Królewski na Wawelu to miejsce szczególne dla polskiej tożsamości narodowej. Będąc od tysiąca lat ośrodkiem władzy, centrum religijnym i najważniejszym symbolem państwowości – zarówno w czasach świetności Polski, jak i podczas zaborów – Wawel jest najbardziej rozpoznawalną ikoną na mapie polskiej kultury. Niegdyś rezydencja królów i siedziba Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów - dzisiaj muzeum, ale także ośrodek edukacji, kultury i sztuki otwarty dla szerokiej publiczności, miejsce ważnych uroczystości państwowych. Najświeższe informacje z kraju i ze świata! |