Błędne zapisy w konstytucji na temat flagi Polski
16/12/2009 11:32 - deSpool
Herb państwa jest nazwany w niej błędnie godłem - co jest niezgodnie z zasadami heraldyki. A jego nazwa "Orzeł Biały" powinna być napisana wielkimi literami, bo jest nazwą własną herbu...

Wszystko wskazuje na to, że parlament na obecnym posiedzeniu przegłosuje ustawę, zalecającą wywieszanie flag państwowych na każdym budynku niezależnie od jego przeznaczenia - przewiduje gazeta.
 
Projekt - autorstwa posłów PiS - popierają wszystkie kluby poselskie. Niemal na pewno nie zawetuje jej prezydent Lech Kaczyński. Pomysł ma gorących zwolenników wśród historyków UJ: prof. Marii Dzielskiej oraz prof. Zenona Piecha. Ten ostatni, kierownik Zakładu Nauk Pomocniczych Historii UJ, świetny znawca dziejów symboli RP, apeluje, by jak najszybciej doszło nie tylko do zmiany ustawy o znakach narodu i państwa polskiego, ale też w konstytucji.

Obecna ustawa pochodzi ze stycznia 1980 r. - Jej zmiana jest potrzebna choćby dlatego, że barwy Polski są w niej definiowane niepoprawnie jako układ dwóch pasów: białego i czerwonego. Ustawa mówi, że "barwy RP - biały i czerwony - stanowią składniki flagi państwowej RP". Tymczasem w weksykologii, czyli w nauce o flagach, jest jasno powiedziane, że barwy państwowe są czymś więcej niż flagą - uważa prof. Piech.

Według profesora, poprawiona powinna zostać również konstytucja. - Herb państwa jest nazwany w niej błędnie godłem - co jest niezgodnie z zasadami heraldyki. A jego nazwa "Orzeł Biały" powinna być napisana wielkimi literami, bo jest nazwą własną herbu. A jest sformułowanie: "orła białego". Jego zdaniem fałszywe jest myślenie, że błędne zapisy w konstytucji dotyczące naszych symboli narodowych i państwowych to sprawa marginalna.

- Nie. To są imponderabilia, a te są istotne, by m.in. można było budować szacunek dla własnego państwa - mówi prof. Piech. Przekonuje, aby w konstytucji obok godła, barw i hymnu, znalazło się miejsce także dla herbu (Orzeł Biały), chorągwi i pieczęci - pisze "DP".

źródło: Dziennik Polski, PAP
http://www.pracownia.com/herby/news_13_bledne-zapisy-w-konstytucji-na-temat-flagi-polski.html