Herby warszawskich dzielnic
21/12/2010 10:24 - deSpool
Każda dzielnica go posiada, choć większość mieszkańców nie wie w sumie, jak wygląda. "Rytm Miasta" przybliży Wam herby stołecznych dzielnic.Herb Wilanowa związany jest z rodem Sobieskich, fot. TVN Warszawa


Białołęka jest jedną z młodszych dzielnic w mieście, ale mimo to dorobiła się już własnego herbu. Przyznano go w 1995 roku, a jego wyobrażenie widać na budynku urzędu dzielnicy. Niestety jej mieszkańcy nie wiedzą, jak on wygląda.


- No nie wiem, czy Białołęka ma w ogóle herb. Nie mam pojęcia, jak on wygląda - mówi jeden z mieszkańców dzielnicy.


Herb Pragi Północ można zobaczyć nad wejściem do katedry św. Floriana. Prażanom dopisują humory, pomimo tego, że nie wiedzą wiele na temat swojej dzielnicy.


- Owszem, wiem, że praga ma herb, ale niestety nie wiem do końca, jak on wygląda - wyjaśnia mieszkaniec. - Nie wiem, że Praga ma herb i nie mam pojęcia, jak on wygląda, ale myślę, że chciałbym go obejrzeć jeszcze kiedyś w życiu - dodaje inny.Ursus od niedźwiedzia


Ursus po łacinie znaczy niedźwiedź, dlatego herb tej dzielnicy nie jest zaskoczeniem. Miś w łapie dzierży nie topór, nie halabardę lecz broń zwaną okszą. Mieszkańcy tej części miasta jednak również problem z jego rozpoznaniem.


Herby dzielnicy najczęściej ma związek z jej powstaniem. z charakterem, jaki miały w przeszłości, lub z rodem szlacheckim, który tam zamieszkiwał. Stare herby są starannie przygotowane, te współczesne są nieprawidłowe.Zbyszek Nasiorowski nie żyje...


Współczesne herby są tworzone wbrew zasadom heraldyki, fot. TVN Warszawa

( dowiedz się więcej o śmierci Zbyszka...  )- Herby municypialne, czyli miejskie, współcześnie nie są robione najlepiej. Nie są wykorzystywane zasady heraldyczne, a te są ścisłe i należy się ich trzymać - tłumaczy Zbigniew Nasiorowski, plastyk. - Np. na herbie Pragi Północ można znaleźć m.in. coronę muralis, która jest symbolem miejskim. To istotny element miejskiej herbu - dodaje.


- Na herbach można również zauważyć symbole szlacheckie, czyli godła - wyjaśnia Karolina Cuper z przewodnicy.warszawa.pl. - W Wilanowie jest odbicie herbu Sobieskich, na Białołęce z kolei herbu Wazów - dodaje.


autor: myk


żródło: Ursus znaczy niedźwiedź - zobacz herby dzielnic
18.09.2009 / TVN Warszawa
http://www.pracownia.com/herby/news_16_herby-warszawskich-dzielnic.html