Nielegalny herb Łomianek
16/03/2009 11:16 - herby
Strzała, kotwica i korona są nielegalne. Tarcza - również nie. Mimo, że witają wjeżdżających do Łomianek niemal od 20 lat, trzeba będzie się z nimi pożegnać. Herb tej podwarszawskiej miejscowości zostanie zmieniony. To już postanowione.


"Nielegalny" herb Łomianek

19:15 14.03.2009 / TVN Warszawa, Wikipedia


Łomiankom nie można odmówić gościnności, jest nawet tablica powitalna. Problem w tym, że herb, który znajduje się na tej tablicy jest nielegalny.- Nie nazwałbym tego herbem, dla mnie jest to kicz - twierdzi Dariusz Wiszniewski, jeden z najlepszych polskich heraldyków. - Tarcza jest zupełnie nie heraldyczna. Drugi błąd: następna tarcza nałożona na tę podstawową. Następne: nie heraldyczne elementy, godło - wylicza Wiszniewski.


Rzecznik potwierdza

Zdaniem rzecznika Łomianek, Wojciecha Asińskiego, wszystko od początku do końca z symbolem miasta jest nie tak, bo tworząc go złamano wszystkie zasady heraldyki.

 
Władze miasta przygotowały nowy herb - fot. TVN Warszawa
Władze miasta przygotowały nowy herb

- Oni chcieli mieć tam wszystko: i AK, i historię z XVI wieku - wyjaśnia Wioletta Paprocka, rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które sprawuje piecze nad poprawnością wszystkich herbów miast, gmin czy powiatów.


Nowy herb będzie kosztować

Władze Łomianek już przygotowały nowy herb, który uzyskał także akceptację MSWiA. Teraz na zamianę potrzebne będą: zgoda rady miasta i pieniądze.

- Będziemy tylko przyklejali naklejki w miejsce starego herbu. Generalnie wszystkie zmiany papierów firmowych, tabliczek z nazwami urzędu powinny zamknąć się w kwocie 10 tys. złotych - zapowiada Asiński.


Mieszkańcy się przyzwyczaili

Całego zamieszania nie rozumieją mieszkańcy Łomianek, którzy zdążyli się przyzwyczaić do swojego herbu.

- Po co zmieniać, jak jest dobry? Bezsensu - uważa jeden z mieszkańców. - Do tego jestem przyzwyczajona, tu nie widzę pokrewieństwa z Łomiankami. Nie ma nawet literki "Ł" - dodaje inna mieszkanka miasta.


Herb Łomianek ustanowiony został uchwałą Rady Miejskiej w Łomiankach 14 marca 1991 roku. Pomysłodawcą jest Wojciech Zwoniarski (radny Rady Miejskiej w kadencji - 1990 – 1994 r. i Przewodniczący Rady Miejskiej w kadencji 1994 r – 1998 r.). Autorem projektu jest Janusz Gołębiowski, artysta plastyk, absolwent ASP w Warszawie.

Symbolika nawiązuje do lokalnych tradycji, m.in. do działań Grupy AK Kampinos.


Filip Chajzer
myk
fot. TVN Warszawa
źródło: http://www.tvnwarszawa.pl/-1,1590796,0,,nielegalny_herb_lomianek,wiadomosc.html
materiał umieszczony za zgodą TVN
http://www.pracownia.com/herby/news_5_nielegalny-herb-lomianek.html